• Bahçelievler Mh. Naci Şensoy Sk. No:10 İlkadım / Samsun

CCTV Kamera Kurulum

29 Mayıs

CCTV Kamera Kurulum

Günümüzde kamera sistemlerinde kullanılan CCTV uygulamasını birçok kişi bilmektedir. Fakat ‘’CCTV nedir?’’ sorusuna cevap veren az insana rastlamaktayız. Peki CCTV nedir? CCTV kamera sistemleri nedir? Hep beraber bakalım.

CCTV açılım olarak ‘’Close Circuit Television” ya da diğer bir adıyla ‘’Kapalı Devre Televizyon’’ anlamına gelen sistemlerdir. Görüntünün sadece bir yere gittiği, özellikle gözetim ve güvenliğin sağlam olması açısından kullanılan TV sistemidir.

CCTV sistem, kameraların uygun alanlara yerleştirilmesiyle kamera görüntülerinin bilgisayar ekranından görüntülenmesine dayanır. Bu sistem, oluşan olaylara anında müdahale etmeye veya ani oluşan olayları hızlı tespitini sağlar. Bununla beraber, olan olayları kayıt altına alarak olaylardan sonradan haberdar olmak ve delil olarak saklanmasında da yardımcı olur.

Eğer “CCTV nedir? CCTV kamera sistemleri nedir?” soruyla ilgili daha çok bilgi almak isterseniz, Erkul Bilişim ile iletişime geçerek sorularınızın cevaplarını alabilirsiniz.

CCTV Kamera Sistemleri Nasıl Çalışır?

Aslında kamerada görülen görüntüler ışık yansımasıyla meydana gelir. Görüntünün kameraya ilk geçişi mercekten olur. Mercek, ışıkları sensör üstünde toplayan noktadır. Eğer kalitesiz mercek kullanılırsa bazı ışıklar kaybolup düzgün bir şekilde görüntüye odaklanamayacaktır. Dolayısıyla iyi bir görüntü elde edilemez.

Merceğe gelen görüntü, odak sensöre düşer. Burada iki tip sensör bulunur: CCD ve CMOS sensörlerdir.

CCD sensör daha düşük ışıkta net görüntü elde etmemizi sağlayan teknolojidir. CMOS sensörler ise CCD’den biraz daha yüksek ışıkta görüntü özelliği sağlar. Görüntü kalitesi bakımından kameralarda en çok CMOS tercih edilir. Sebebi ise büyük ebatta CCD üretiminin zor, maliyetinin fazla olmasıdır.

Bir diğer ihtiyaç ise DSP özelliğidir. DSP, kameranın kalite ve maliyetini büyük ölçüde etkileyen özelliktir. Görevi ise sinyal işlemi yapmaktır. DSP birçok kamera özelliğini içinde bulundurur. Bu özellikleri sıralayacak olursak;

 • BLC: Arka ışığı dengeler,
 • WDR: Işık yoğunluğunun dinamiğini ayarlar,
 • OSD: Kamera menüsünün kullanılmasını sağlar,
 • HLM: Yüksek ışığı maskeler.

Bu özelliklerin bulunması DSP’nin maliyetini ve özelliğini arttırır. Daha sonrasında IP kamera, analog kamera ya da HD-SDI kameralar kullanıma başlatılır.

CCTV Kamera Çeşitleri

“CCTV nedir? CCTV kamera sistemleri nedir?” sorusunun ardından diğer merak edilen husus ise CCTV kamera çeşitleridir. Kullanım amaçlarına göre farklılıklar gösteren bu kameralar, seçim açısından biraz akıl karıştırabilirler. “DVR mı yoksa NVR mı seçilmeli?” ya da “Hangisi benim işime yarar?” diye aklınızda sorular varsa, Erkul Bilişim internet adresinden veya iletişim yoluyla uzman desteği alabilirsiniz.

Şimdiki piyasada bulunan CCTV kamera çeşitlerine örnek verecek olursak;

 • Dome CCTV Kamera: İç mekanlarda ve dar alanlarda kullanılır.
 • Bullet CCTV Kamera: Uzun mesafe görüntüsü açısından görüşü netleştiren kameradır.
 • C-Mount CCTV Kamera: Lensi çıkartılabilir. Kullanım amacına göre farklı model lensler kullanılabilir.
 • Yüksek Çözünürlüklü CCTV Kamera: HD görüntü kolaylığı sağlar. Zoom yapıldığında bile görüntü netliğini korumaya devam eder.
 • Termal Kamera: Vücut sıcaklığını ölçer.
 • Kızılötesi/Gece Görüşlü Kameralar: Karanlıkta dahi net görüntü almayı sağlar.
 • Gündüz-Gece CCTV Kamera: Gelen ışığın şiddetine göre netlik ayarı sağlar.
 • IP CCTV Kamera: CAT6 kabloları sayesinde bağlı ağ üzerinde görüntüyü iletir.
 • Wireless diğer adıyla kablosuz CCTV kamera, kabloya ihtiyaç olmadan pratik kurulumla görüntü alınmasını sağlayan kameralardır.

Görüldüğü üzere birçok özellikle farklılık gösteren bu kameralar, sizin ihtiyacınız ve seçiminiz doğrultusunda Erkul Bilişim uzman ekipleriyle kurulum ve montajı yapılmaktadır. İletişim için buraya tıklayabilirsiniz.

CCTV Kameraların Kullanım Alanları

CCTV kameraların kullanım alanları, güvenlik önlemleri veya suçlarla mücadelenin dışındadır. CCTV’nin kullanıldığı alanlar arasında; trafik izleme ve yönetimi, iş yerleri, fabrika ve işletmelerde ürün kontrolleri, toplu taşımada servis kolaylığı, kazaların önlenmesi, tiyatro ve konferans salonlarının farklı yerlerde gösterilmesi.

İşte bu alanlar bize CCTV sistemlerin hemen hemen hayatımızın her kesiminde karşımıza çıkabileceğini göstermektedir. Yani CCTV kameralar güvenlik konusunun yanı sıra iş güvenliği ya da yönetim kolaylığı anlamında da imkan sağlamaktadır.

Blog cctvkamerakamera kurulum

WHATSAPP