• Bahçelievler Mh. Naci Şensoy Sk. No:10 İlkadım / Samsun

Hikvision Kamera Kurulumu

01 Haziran

Hikvision Kamera Kurulumu

Yeni Hikvision kameranızı aldınız ve şimdi onu kurmak ve ekstra yardım almadan onunla çalışmaya başlamak istiyorsunuz. Ve bu süreçte hiçbir teknik veya mühendislik beceriniz olmadığını varsayalım. Hikvision kamera kurulumu için neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız doğru adrestesiniz.

Öncelikle Hikvision IP kamera kurulumu için bir de bilgisayara ihtiyacınız olacağını hatırlatalım. Bununla birlikte bilgisayarınıza kurmanız gereken bazı programlar ve araçlar da olabilir. Bu araçlar temel olarak sistem alt ağında yer alan cihazları bulmak içindir. Böylelikle bilgisayarınızın kameralarınızı tanımasını sağlamış olursunuz. Gelin, bu araçlara yakından göz atalım.

Hikvision Kamera Kurulumunda Bilgisayarınıza İndirmeniz Gerekenler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Hikvision kamera kurulumunu başarılı bir şekilde yapabilmeniz için bilgisayarınıza çeşitli programlar indirmeniz gerekebilir. Bu programlar Hikvision kamera IP adresi ile bilgisayarınızın alt ağdaki tüm cihazları görmesini sağlar. Böylece kameralarınızı bilgisayarınıza bağlamış olursunuz.

Bunun dışında kamera görüntüsünü video olarak oynatabilmeniz için çeşitli player’lar da kullanabilirsiniz. Bu noktada Hikvision uyumlu bir oynatıcı seçmeniz gerekir. Aşağıda buna da detaylı olarak değineceğiz. İşte Hikvision IP kamera kurulumu için bilgisayarınıza indirmeniz gereken program ve araçlar:

 • SADP Aracı: Temel olarak, alt ağımızdaki cihazları bulmamızı ve cihaz durumunu görmemizi sağlayan bir cihaz arama aracıdır. Resmi Hikvision indirme sayfasına giderek Windows ve MacOS için programı indirebilirsiniz.
 • IVMS-4500: Kamerayı kurmak için kullanacağımız gerçek yazılımdır. Web arayüzünü kullanmanın da bir yolu vardır. Ancak gelecekte özelleştirmeler için de kullanmayı düşünüyorsanız araç olarak bilgisayarınıza indirmeniz daha makuldür. Aynı şekilde hem Windows hem de MacOS sürümü vardır.
 • EZVIZ Studio: Hikvision’ın Ezviz adında tüketici odaklı bir alt markası olduğundan Hikvision, Hikvision ve Ezviz servisleri arasında iki yönlü bir destek beyan eder. İşte bu yüzden listemizde Ezviz Studio programı vardır. Bu, temel kamera işlevlerine erişmek için kullanabileceğiniz çok yaygın bir giriş seviyesi yazılımdır.

Hikvision kamera kurulumu sırasında EZVIZ’e geçmeden önce SADP ve IVMS adımlarını hallettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü EZVIZ kurulumu tamamen farklı bir süreçtir. Programı daha çok bir video oynatıcı gibi düşünmelisiniz. Diğerleri olmadan Ezviz Studio’yu kullanamazsınız.

Hikvision Kamera Kurulumu Adımları

Kurulumu gerçekleştirmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Güç kaynağı ünitesini ve/veya LAN kablosunu takın.
 • Kamera kendini ayarlayıp bağlanana kadar bir dakika bekleyin.
 • Bundan sonra bilgisayarınıza gidin ve SADP aracını açın. SADP, alt ağ cihazlarınıza bağlı tüm cihazların durumunu görüntüler. Listede kameranızı bulun.
 • Kimlik sütununun solunda bulunan onay kutusunu işaretleyin.
 • Bir parola oluşturun ve etkinleştir’e basın.
 • IVMS-4200’ü açın ve bir hesap oluşturun.
 • Alt sekmede kameranızı bulun.
 • Kameranızı basılı tutun ve orta sekmeye sürükleyin.
 • “Uzaktan Yapılandırma” butonuna basın.
 • Görünen bağlantıya basarak sizden isterse “Active X” sürücüsünü yükleyin. İndirecek, kuracak ve otomatik olarak yeniden yükleyecektir.

Bu işlemleri yaparak Hikvision kamera kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Erkul Bilişim olarak bu noktada satışını ve onarımını gerçekleştirdiğimiz tüm cihazlar için kurulum desteği de sunduğumuzu hatırlatmak isteriz. Eğer kurulum adımları ile uğraşmak istemiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Blog

WHATSAPP