• Bahçelievler Mh. Naci Şensoy Sk. No:10 İlkadım / Samsun

Samsun Barkod Okuyucu

01 Haziran

Samsun Barkod Okuyucu

Şirketler, bir barkodda yer alan bilgileri yakalamak ve okumak için barkod tarayıcıları kullanır. Bir tarayıcı, bir ışık kaynağı, bir mercek ve optik impulsları elektriksel olanlara çeviren bir ışık sensöründen oluşur. Siz de Samsun barkod okuyucu ihtiyaçlarınız için Erkul Bilişim ile buradan iletişime geçebilir, kurumunuzun ihtiyaçlarını kalıcı bir şekilde giderebilirsiniz.

Bir barkod okuyucu, bir ışık demetini barkoda yönlendirir ve yansıyan ışık miktarını ölçerek çalışır. Barkod üzerindeki koyu çubuklar, aralarındaki beyaz boşluklardan daha az ışık yansıtır. Tarayıcı daha sonra ışık enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür. Kod çözücü bunu daha sonra veriye çevirir ve bir bilgisayara iletir.

Barkod Okuyucu Nedir?

Samsun barkod okuyucu türleri hakkında bilgi vermeye başlamadan önce barkod okuyucunun ne olduğunu daha net bir şekilde açıklamanın faydalı olacağına inanıyoruz. Barkod okuyucular başta ticaret olmak üzere pek çok sektörde kullanılan araçlardır. Hastanede kalmamız gereken durumlarda bile bileklerimize barkodlar takmamız gerekir.

Barkodlar, görsel olarak sayılar ve paralel çizgiler olarak temsil edilen, makine tarafından okunabilen kodlardır. Bir barkod okuyucunun lazer ışını ile tarandığında, bu semboller benzersiz bir dijital kod üretir. Barkodlar, ürünleri tanımlamak ve ayırt etmek için ürünlere yapıştırılır ve ilişkilendirilir.

Barkodlar, POS sistemlerinde, depolarda, envanter yönetim sistemlerinde veya envanter verilerinin toplanmasını ve saklanmasını gerektiren diğer veri tabanlarında kullanılır.

Neden Samsun Barkod Okuyucu Kullanmalısınız?

İcadı 1950’lere kadar uzanan barkodlar ve barkod okuyucular 70 ve 80’li yıllara kadar pek de revaçta değildi. Ancak bugünlerde neredeyse aldığımız tüm ürünlerde barkodlara ihtiyaç duymaktayız. Artık bilgisayarlarımızla da entegre bir şekilde çalışan barkodların gerek kurumlar gerekse bireysel tüketiciler için avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Barkodlar başarısı kanıtlanmış, evrensel bir teknolojidir. Örneğin, barkod taramayan bir depoyla asla karşılaşmazsınız. Ticaret dünyasındaki herhangi bir kuruluş, distribütör, toptancı, depocu veya bayinin barkod tarama teknolojisi konusunda bilgili olması beklenir.
  • Barkodlar hatayı azaltır. Hata yapmak insana özgüdür ve bunu e-ticaret dünyasındakilerden daha iyi kimse bilemez. Bir insanın görevini teknolojiye devrettiğiniz her an hem zamandan tasarruf eder hem de hataları azaltırsınız.
  • Barkodlar düşük maliyetli ve yaygındır. Marketten bir kutu domates alacaksanız ve arkasında bir QR kodu görürseniz, bu biraz şaşırtıcı olabilir. Ancak, kimse barkodlara şaşırmaz. Bu, onları marka bilinci oluşturma amaçları için ayrı bir seçim haline getirir.

Samsun Barkod Okuyucu Türleri

Barkod okuyucuların ne olduğundan ve hangi işlevleri üstlendiğinden bahsettiğimize göre artık Samsun barkod okuyucu türleri hakkında bilgi verebiliriz. Bu noktada ilk olarak iki tür barkod olduğunu bilmek gerekir: 1-D ve 2-D barkodlar.

  • 1-D barkodlar, farklı genişliklerde doğrusal siyah beyaz tasarımlardır. Yaklaşık 12 karaktere sahiptirler. 1 boyutlu bir kodun sorunu, daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa barkodun daha uzun olması gerektiğidir. Yine de uygulamaların yaklaşık %90’ı bu tür barkodları kullanır.
  • 2-D barkodlar ise kareler, dikdörtgenler, altıgenler gibi şekilleri veya veri depolama için bu tür şekilleri kullanan QR kodlarını ve veri matrislerini içerir. Barkod tarayıcı veya okuyucu, içinde veri depolanan hem yatay hem de dikey modeller olduğu için 2 boyutta okur.

Bu barkod türlerini taramak için kullanabileceğiniz barkod okuyucular ise şu şekildedir:

  • Kalem tipi barkod okuyucular,
  • Lazer barkod okuyucular,
  • LED barkod okuyucu modelleri,
  • Kamera tipi barkod okuyucular vb.

Samsun barkod okuyucu modelleri için Erkul Bilişim ile iletişime geçerek ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü bulabilirsiniz.

Blog

WHATSAPP