• Bahçelievler Mh. Naci Şensoy Sk. No:10 İlkadım / Samsun

Samsun Plaka Okuma Sistemi Yapan Firmalar

01 Haziran

Samsun Plaka Okuma Sistemi Yapan Firmalar

Samsun plaka okuma sistemi yapan firmalar, Otomatik Plaka Tanıma (ALPR) veya ANPR, optik karakter tanıma kullanarak bir görüntü veya video dizisindeki bir aracın plakalarını okumaktan sorumlu teknolojiler geliştirirler. Geliştirilen plaka okuma sistemleri sayesinde araç giriş ve çıkışları daha güvenli bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca somut görüntüler sayesinde daha net sonuçların elde edilmesi sağlanır.

ALPR, dijital kameralar kullanılarak araç plakalarının görüntülerini okuma, tanıma ve elde etme yeteneğine sahip bir teknolojidir. Bu kameralar videoları veya hareketsiz görüntüleri yakalar ve bunları tanıma algoritmalarının kullanımıyla işler. Bu algoritmalar dört adımı takip eder:

 • Araç görüntüsü yakalama
 • Plaka tespiti
 • Karakter segmentasyonu
 • Karakter tanıma

Plaka Okuma Sistemi, herhangi bir insan müdahalesi olmadan, gelişim gösteren akıllı bir sistemdir. Samsun Plaka Okuma Sistemi yapan firmalar, genellikle üç temel kullanım için üretimler yaparlar:

Trafik İçi Kullanım

Trafik içi kullanım, ihlalleri minimum seviyeye indirme amacıyla yapılır. Plaka Okuma Sistemleri, polis veya kolluk kuvvetleri tarafından kullanılabilir. Örneğin, yalnızca tek bir kamera kullanarak trafik ışığında bir aracın herhangi bir trafik ihlalini tespit edilebilir. Ya da çalınan veya ruhsatsız araçları gerçek zamanlı olarak tespit etmek için de kullanılabilir.

Otopark Yönetimi

Otopark yönetimi birçok yerde etkileşimin fazla olduğu alanlardır. Bu sebeple kontrolü oldukça zordur. Samsun Plaka Okuma Sistemi yapan firmalar, bu zorluğu azaltmak için yeni teknolojiler üzerinde çalışırlar. Otoparklara kurulan kamera, girişteki plakaları tanıyarak bir veri tabanında saklayabilir veya sadece veri tabanında bulunan araçların geçişine izin verecek şekilde kullanılabilir.

Gişe Ödemeleri

Gişe ödemeleri otoyolların araç fazlalığından dolayı oldukça hızlı işlem alan bir alandır. Samsun Plaka Okuma Sistemi yapan firmalar tarafından üretilen ürünler kullanılarakgişeler plakaları tanıyabilir ve ödemeleri otomatik olarak alabilir.

Konutlar, şirketler ve hükümetler, araç erişim kontrolü yönetimini yeni yöntemlerle otomatikleştirmek ve optimize etmek için Plaka Tanıma Sistemlerini kullanır.

Samsun Plaka Okuma Sistemi yapan firmalar tarafından üretilen plaka tanıma sistemleri uygulama alanları;

 • Nizamiyeler
 • Depolar
 • Havaalanları
 • Otogar ve terminaller
 • Üniversiteler
 • Hastaneler
 • Okullar
 • Oteller
 • Fabrikalar ve sanayi tesisleri, şeklinde sıralanabilir.

Kısacası Plaka Okuma Sistemleri araçların giriş ve çıkışlarının yoğunlukta olduğu her yerde kullanılabilir.

Birçok farklı alanda kullanılan Plaka Okuma Sistemi teknolojileri son derece gelişmiş ve kaliteli bir şekilde Erkul Bilişim tarafından sizlere sunulur. Plaka Okuma Sistemi ile ilgili uzman kişilerden profesyonel bir destek almak isterseniz, siz de Erkul Bilişim ile iletişime geçebilirsiniz.

Plaka Okuma Sistemi Nasıl Çalışır?

Plaka okuma sistemi yaygın olarak kullanılan bilgisayarlı görüntü uygulamalarından biridir. Nesnelerin algılanması, optik karakter tanıma ve segmentasyon gibi çeşitli yöntemlerden yardım alınarak kullanılır. Plaka okuma sisteminin çalışma mantığı iki şekilde çözümlenebilir:

 1. Algılama
 2. Tanıma

İlk olarak, videoların bir görüntüsü veya karesi kameradan veya önceden depolanmış bir dosyadan algılama algoritmasına yönlendirilir. Bu yönlendirme ile plaka algılanır ve plakanın sınırlarını oluşturan dikdörtgen görüntü teması kaydedilir.

Tanım genel adıyla optik karakter tanıma, İngilizce çevirisinin baş harfleri kullanılarak OCR olarak kısaltılmıştır. Belge okuma, bilgi alma, raflardan ürün tanımlama ve daha pek çok uygulamada kullanılır. Optik karakter tanıma, plaka üzerindeki karakterleri tanımak için uygulanır. Plaka üzerindeki karakterler optik karakter tanıma ile metin formuna çevrilir. Bu çıktı bir veri tabanına saklanabilir veya görselleştirme yapılarak görüntü elde edilebilir. Bu görüntü üzerinde işlem yapılabilir.

Blog

WHATSAPP