• Bahçelievler Mh. Naci Şensoy Sk. No:10 İlkadım / Samsun

Telefon Santral Sistemleri

Telefon santral sistemleri, şebekelerde aboneler ve kullanıcılar arasındaki iletişim bağlantısını sağlayan sistemler bütünüdür. Gelen ve giden aramaları otomatik olarak yönlendirir. Geçmişten günümüze değişiklik gösterse de santraller, hayatımızın telefonla iletişim kısmında büyük bir önem taşımaktadır.
Büyük işletmelerin şirket içi telefon görüşmelerinde kullanılan bu ağ belirlenen kodlar ile çalışmaktadır. Dahili numara diye adlandırdığımız telefon kodları ile iç ve dış hatlarla iletişim kolaylaştırmaktadır. İşletme sahiplerinin departmanlar arası gerçekleşen iletişim ağlarına harcadığı büyük maliyetleri düşürmek için telefon santralleri iyi bir fırsattır.
İşletme tipine göre farklı kapasite ve modeller mevcuttur. Santraller 4’lü 6’lı 8’li 10’lu ve 32’li olarak hat sayılarına göre sınıflandırılır. Telefon trafiğinin yoğunluğuna göre programlama yapılır.
Analog santral, IP santral ve sayısal yani dijital santral günümüzde sıkça tercih edilen türler arasındadır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler analog santral kullanırken, büyük firmalar IP telefon santrallerini kullanması daha doğru olur. Çünkü IP santraller, analog telefon santrallarına göre daha verimli bant genişliği kapasitesi sağlar. Ayrıca IP telefon santrallerinin yönetim ve entegrasyonu daha kolaydır.

Telefon Santralinin Çalışma Prensibi Nedir?

Telefon Santral Sistemleri

Günümüzde birçok alanda elektronik telefon santrallerini kullanıyoruz. Bu santraller zaman ve güç tasarrufu sağlamaktadır. Üretilmesi ve kullanımı kolay olan telefon santralleri beş ana parçadan oluşmaktadır:

  • Güç devresi
  • Ana kart
  • Abone kartı
  • Dış hat kartı
  • Besleme üniteleri

Telefon santral sistemleri, bu parçalarla kullanım alanlarına ve isteğe göre farklı şekillerde programlanır. Programlanan bilgiler telefon santralinin beyni dediğimiz yerde konumlandırılır.

Telefon Santral Sistemleri Nasıl Kurulur?

Santral kurulumu yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken konular vardır. Belirli noktaların atlanması halinde iletişimde ciddi problemlerle karşılaşılabilir. Bu sebeple telefon santral sistemleri kurulumu için uzman kişilerle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Santral kurulumu öncesinde yer tespit edilmeli ve keşif yapılmalıdır. Yetkin teknik birimlerle iletişime geçmek ve ayrıntılı bilgilendirme için Samsun’da bulunan iş yerimizi ziyaret edebilir veya WhatsApp hattımızla iletişime geçip ücretsiz keşif hakkından faydalanabilirsiniz.
Kurulum öncesinde ve kurulum esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Santralin kurulacağı yer temiz ve kuru olmalıdır.
  • Santral, direkt güneş ışığından korunmalı rutubetsiz yerlere kurulmalıdır.
  • Tercihen sistem odaları kullanılmalı.
  • Telefon santrali yerden en az 1 metre yukarıya kurulmalıdır.

Daha sonradan işlerin farklı boyutlardaki problemleriyle uğraşmamak için ayrıntılı ve titiz çalışılmalıdır

WHATSAPP